وبلاگ

آموزش طراحی تقویم رومیزی در فتوشاپ

آنچه در این مقاله می خوانید

ایجاد سند

آموزش طراحی تقویم رومیزی در فتوشاپ در مرحله اول می توانید با فشردن کلیدهای Ctrl+N  یک سند جدید ایجاد کنید در پنجره باز شده می توانید عرض را به 12.7 سانتیمتر و طول را برابر 10.16 قرار دهید و رزولیشن یا وضوح تصویر را به میزان 300 پیکسل تنظیم کنید .دقت داشته باشید اگر طراحی تقویم رومیزی را می خواهید چاپ کنید حتما حالت رنگ آن را بر روی CMYK تنظیم کنید حالت رنگ << CMYK>> برای امور چاپی کاربرد دارد و سپس روی دکمه

<< Creat >> کلیک کنید

آموزش طراحی تقویم رومیزی

ایجاد خطوط راهنما

برای ایجاد خطوط راهنما ما نیاز به خط کش داریم در صورتی که  خطکش در پنجره فتوشاپ شما وجود ندارد کافیست با فشردن کلیدهای <<Ctrl+R>>آنها را ظاهر کنید برای از بین بردن خطکش هم میتوانید مجدد این کلید ها را باهم فشار دهید  تا از بین برود. خطوط ناحیه برش  سند را از طریق خطکش رسم نمائید.

ایجاد کادر نوشته

مرحله بعدی طراحی تقویم رومیزی است برای ایجاد کادر نوشته لازم است که یک مربع ایجاد کنیم برای اینکار از «Rectangular Tool» کمک می گیریم و مستطیلی به ابعاد 900در  120پیکسل تنظیم می کنیم.

آموزش طراحی تقویم رومیزی

بعد از ایجاد مربع با استفاده از  Fill روی <<Gradient>>کلیک می کنیم و رنگ های خود را ایجاد می کنیم که ما در اینجا از دو رنگ 742d91و 955ba5استفاده کردیم.

برای گرد کردن گوشه های مستطیل باید در بخش Properties  گوشه های بالای مستطیل خود را برروی 100پیکسل تنظیم می کنیم.

آموزش طراحی تقویم رومیزی

برای اینکه ارقام وارد شده گوشه های دیگر مستطیل تاثیر نگذارد کافیست روی Link together corner radius valuesکلیک کنید و آن را از حالت <<Select>> خارج کنید.

5ج

بعد از اعمال تغییرات ما به دو مستطیل دیگر نیاز داریم که اینبار  نیازمند گرد کردن  گوشه های پایین مستطیل هستیم به این ترتیب اول یک مستطیل با ابعاد گفته شده ایجاد کرده و بعد فقط گوشه های پایین آن را گرد میکنیم ما در اینجا با استفاده از  بخش «Color Picker» کد رنگ  a864a8استفاده کردیم و حالا یک کپی از مستطیل ایجاد شده گرفته و <<Gradient>>آن را روی دو کد رنگ 543d98و b5a0cdقرار می دهیم.

آموزش طراحی تقویم رومیزی

قرار دادن تصویر

در اینجا ما از یک تصویر وکتور برای گوشه کادر خود استفاده کرده ایم که برای دانلود تصاویر وکتور کافیست کلمه وکتور را در گوگل سرچ کنید و بعد سایت های خارجی زیادی را مشاهده می کنید که این تصاویر وکتور را بصورت رایگان در سایت خود قرار داده اند.

آموزش طراحی تقویم رومیزی

درج متن

بعد از درج تصویر مورد نظر ماه فروردین و سال  1401 را با فونت دلخواه در کادر بالا درج می کنیم. ما در اینجا نیازمند یک استروک  برای متن مور نظر خود هستیم بنابراین روی لایه متن خود کلیک راست کرده و گزینه  Blending Options را انتخاب می کنیم

آموزش طراحی تقویم رومیزی

و بعد از آن گزینه Stroke را انتخاب می کنیم و سایز آن را روی 1 تنظیم می کنیم.

آموزش طراحی تقویم رومیزی

 روی OKکلیک می کنیم می بینیم که تغییرات روی متن ما اعمال شد.

آموزش طراحی تقویم رومیزی

خب در آموزش طراحی تقویم رومیزی در فتوشاپ برای ایجاد سال قمری و میلادی نیازمند یک دایره هستیم که کافیست با استفاده از کلید میانبر U و بعد با انتخاب گزینه Ellipse tool و با نگه داشتن کلید Shift از روی کیبورد آن را ایجاد و بعد رنگ مورد نظر خود را اعمال می کنیم.

آموزش طراحی تقویم رومیزی

و بعد از آن کلید میانبر T را انتخاب کرده و سال 1443 را روی دایره درج می کنیم و سپس ماه شعبان/رمضان را کنار سال 1443 نیز ایجاد می کنیم و برای تاریخ میلادی هم به همین ترتیب مانند تصویر پیش می رویم.

آموزش طراحی تقویم رومیزی
فارسی نوشتن اعداد در فتوشاپ

نکته: برای فارسی نوشتن اعداد طراحی تقویم رومیزی در  در فتوشاپ در پنل سمت راستی در فتوشاپ روی نماد Character یا روی پنل Character کلیک کنید. اگر این پنل برای شما قابل نمایش نبود از منوی windows روی گزینه Character کلیک کنید تا پنل کاراکتر برای تنظیمات فارسی نمایش داده شود. در منوی ظاهر شده کشویی به نام Digits وجود دارد که در واقع زبان نوشتاری اعداد است. آن را روی حالت فارسی یعنی Farsi یا Hindi تنظیم کنید. این قابلیت امکان فارسی نوشتن اعداد در فتوشاپ را فراهم می کند.دقت داشته باشید که برای نوشتن اعداد فارسی بعد از اعمال تغییرات نیز باید از یک فونت فارسی استفاده کنید.

آموزش طراحی تقویم رومیزی
تنظیم روزهای هفته

در ادامه آموزش طراحی تقویم رومیزی در فتوشاپ باید روزهای هفته را اضافه کنیم. قبل از آن با Rule  آشنا شدیم که برای ایجاد خطوط راهنما می توانیم از آن استفاده کنیم که ما قبل از رسیدن به مرحله تنظیم روزهای هفته، آن را در صفحه خود اعمال کردیم دلیل ایجاد این خطوط راهنما، تهیه تمپلیت ساخت تقویم رومیزی در فتوشاپ است.  برای ایجاد خطوط راهنما به‌صورت دقیق تر می توانید با  استفاده از مسیر «View > New Guide» در داخل کادر اصلی به‌صورت عمودی و افقی ایجاد کنید.

آموزش طراحی تقویم رومیزی

در این قسمت ما نیازمند هفت مستطیل به تعداد روز های هفته هستیم که آن را با استفاده از کلید میانبر U و انتخاب گزینه «Rectangular Tool» و کد رنگe64699 ایجاد می کنیم و بعد از آن نوبت می رسد به کادر اعداد که با استفاده از گزینه «Rectangular Tool» و کد رنگ f2e4f0 اعمال می کنیم

 و گوشه های تصویر را طبق روش گفته شده گرد می کنیم و سپس هر یک از لایه‌های ایجاد شده را با استفاده از کلیدهای «Ctrl+J» کپی و به کمک گزینه «Move Tool» آن‌ها را روی محل موردنظر جابجا می‌کنیم.

آموزش طراحی تقویم رومیزی

بعد از اعمال تغییرات تصویری همچون تصویر زیر ایجاد می شود.

آموزش طراحی تقویم رومیزی

برای درج روزهای هفته ابتدا یک بار کلمه شنبه را با استفاده از «Horizontal Type Tool» می‌نویسیم و در  کادر اعداد هم تعداد ارقام روز های هفته را وارد می کنیم و بعد مانند توضیحات قبل هر یک از لایه‌های ایجاد شده را به استفاده از کلیدهای «Ctrl+J» کپی و به کمک «Move Tool» آن‌ها را جابجا می کنیم و بدین ترتیب اعداد تعداد روز های شمسی، میلادی و قمری را می نویسیم.

برای تنظیم Align کادر و ارقام در یک صف بعد از انتخاب لایه های مورد نظر و سپس در منوی Layer و با انتخاب گزینه Align نوشته و کادر خود را تنظیم کنیم.

آموزش طراحی تقویم رومیزی

همانطور که در تصویر زیر می بینید ساخت تقویم رومیزی ما در فتوشاپ به اتمام رسید ما در  مقاله آموزش طراحی تقویم رومیزی در فتوشاپ سعی کردیم ساده‌ترین آموزش برای ایجاد یک تقویم رومیزی در فتوشاپ را به شما عزیزان آموزش دهیم منتظر نظرات شما در این بخش هستیم.

آموزش طراحی تقویم رومیزی
موفق و پیروز باشید 🙂

راستی! یادتون نره ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها