Devices-rafiki

تفاوت ui و ux چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید

شاید شما هم جزو افرادی هستید که عبارت UI و UX را شنیده اید اما هیچ وقت تفاوت این دو را درک نکرده اید در دنیای طراحی چندین بحث معروف وجود دارد که از نظر خیلی از افراد پیچیده است و هرگز حل نمی شود. یکی از بزرگ ترین آنها تفاوت بین طراحی رابط کاربری و طراحی تجربه کاربری است یعنی همان UI وUXدر این مقاله قصد داریم تا به زبان ساده مفهوم این دو عبارت را بیان کنیم.

تفاوت بین UI و UX چیست؟

تفاوت ui و ux

تفاوت بین  UI  و UX در این است که UI به عناصر زیبایی شناختی اشاره دارد که افراد از طریق آن با یک محصول تعامل می کنند، در حالی که UX در مورد تجربه کاربر با یک محصول یا خدمات است. به زبان ساده تر می توان گفت که UI در طراحی سایت یا نرم افزار به ظاهر می پردازد اما UX هماهنگی طراحی با نیاز کاربر بررسی می کند که همین عمل موجب افزایش وفاداری کاربران و بالا بردن نرخ تبدیل می شود. می توان گفت که این بزرگ ترین تفاوت UI و UX  است که در ادامه توضیحات بیشتری به شما خواهیم داد.

طراحی UX چیست؟

تفاوت ui و ux

UX مخفف عبارت User Experience Designبه معنای ایجاد بهترین تجربه برای مشتریان در هنگام تعامل با یک محصول یا خدمات است. به بیان ساده تر به تجربه کاربری UX گفته می شود.

یک وب سایت باید به صورتی باشد که در لحظه ورود کاربر بتواند به سادگی ثبت نام کند و به بخش های مختلف سایت به آسانی دسترسی پیدا کند و یا محصولات درج شده را مشاهد و یا حتی خریداری کند.

آیا شما قصد دارید که یک طراح UX شوید باید سعی کنید احساسات و نیازهای یک کاربر را درک کنید و به این فکر کنید که یک کاربر به دنبال چه چیزی است؟ این یک حقیقت است که کاربران بیشتر به سراغ اپلیکیشن و یا سایت هایی می روند که علاوه بر محتوای ارزشمندی که در اختیار کاربر قرار دادند به گونه ای طراحی شده است که کاربر بتواند به سادگی با آن تعامل داشته باشد بنابراین هر چه سایت و یا اپلیکیشن در دسترس تر و آسان تر باشد طبیعتا نرخ تعامل بیشتری خواهند داشت.

طراحی UI چیست؟

تفاوت ui و ux

پس از اینکه یک طراح UX هدف و عملکرد کلی یک رابط را مشخص کرد، یک طراح رابط کاربری به ایجاد ظاهر و احساس بصری آن می‌پردازد. به عبارت دیگر، آنها دقیقاً ف طراح رابط کاربری عناصر بصری مانند آیکون‌ها و دکمه‌ها، تایپوگرافی و پالت‌های رنگی را ایجاد می‌کند، همچنین تصاویر و عکاسی را انتخاب می‌کند، طرح‌بندی صفحات را طراحی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که چگونه باید با دستگاه‌ها و اندازه‌های مختلف صفحه سازگار شوند. طراحان رابط کاربری معمولاً خودشان کد نمی‌نویسند، بلکه با توسعه‌دهندگان کار می‌کنند تا رابط نهایی را بسازند. ردی هستند که تصمیم می گیرند یک دکمه قرمز یا سبز باشد.

نکته مهم این است که کار یک طراح رابط کاربری فقط در مورد اینکه چه چیزی “زیبا به نظر می رسد” نیست، بلکه این است که چه چیزی استفاده از سیستم را برای افراد آسان تر می کند. برای بررسی، یک طراح رابط کاربری ممکن است تصمیم بگیرد که دکمه ای که ذکر کردیم باید سبز باشد، نه صرفاً از نظر زیبایی شناختی، بلکه به این دلیل که مشتریان رنگ را با دکمه «بزن بریم» مرتبط می کنند.

 

به علاوه مانند UX، طراح UI باید بداند که رابط ها در خلاء وجود ندارند. در دنیای امروز، آنها بخشی جدایی ناپذیر از نحوه وجود یک برند در چندین دستگاه و نقاط تماس هستند. بنابراین یک طراح رابط کاربری باید دید روشنی برای توسعه ظاهر و احساس برند از نظر بصری و متعادل کردن این زیبایی‌شناسی با نیاز به قابلیت استفاده داشته باشد.

طراحان رابط کاربری همچنین باید مطمئن شوند که سیستم ها برای همه افراد جامع قابل دسترسی هستند. بنابراین، برای مثال، آنها از ترکیب رنگ‌های خاصی که ممکن است کار را برای کاربران کوررنگ سخت کند، اجتناب کنند.

موفق و پیروز باشید 🙂

راستی! یادتون نره ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها